Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Ekskursija “Indīgie augi Latvijā un pasaulē” 8. augustā
LU Botāniskais dārzs
02.08.2017

Augustā Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs turpinās iepazīstināt ar pašmāju un svešzemju indīgo augu pasauli. Nākamā ekskursija “Indīgie augi Latvijā un pasaulē” notiks otrdien, 8. augustā, plkst. 18.30.

Augi, atšķirībā no dzīvniekiem, nespēj aizbēgt no saviem ienaidniekiem, tāpēc daba tos apveltījusi ar spējām sevi aizsargāt, atrodoties nekustīgā stāvoklī. Daļa augu aizsargājas, izmantojot ērkšķus un dzeloņus, bet daļa – izmantojot indīgas ķīmiskās vielas. Pasaules florā ir daudz augu, kuru inde var būt bīstama ne tikai neuzmanīgiem dzīvniekiem, bet arī cilvēkiem. Latvijas florā vien ir aptuveni 100 dažādi indīgie augi. Ne visi no tiem ir bīstami cilvēkiem, taču saskaršanās ar atsevišķiem pārstāvjiem no Latvijas indīgo augu saraksta var beigties pat letāli.

Ekskursijas dalībnieki mācīsies atpazīt gan indīgos augus, kas sastopami Latvijas pļavās un mežos, gan arī tos indīgos augus, kurus nereti audzē uz palodzēm dekoratīvos nolūkos bieži vien pat neapzinoties to kaitīgo iedarbību. Gids savā stāstījumā iepazīstinās arī ar vēsturiskiem stāstiem un leģendām, kurās indīgie augi spēlējuši svarīgu lomu, kā arī pastāstīs par augiem, kuru halucinogēnās īpašības savos rituālos izmantojuši šamaņi. Ekskursijas laikā varēs apskatīt augus, kurus lietojot uzturā jābūt ļoti piesardzīgiem – pareizi pagatavoti tie ir vērtīgs pārtikas produkts, taču, ja pavārgrāmatā ieviesusies kāda kļūda, tie kļūs indīgi, kā arī uzzināt, kurš ir indīgākais Latvijas augs, kā to atpazīt, kurš Latvijā sastopams augs nogalināja Sokrātu un vēl daudzus citus interesantus faktus par indīgo augu valstību Latvijā un pasaulē.

Pieteikšanās ekskursijai, rakstot agnese.reke@lu.lv (vēstulē jānorāda dalībnieku skaits, kā arī kontakttālrunis) vai aizpildot pieteikuma anketu šeit: goo.gl/SN3Scb

Vietu skaits ekskursijā ir ierobežots, tādēļ iepriekšēja pieteikšanās ir obligāta. Ekskursija notiks, ja būs pieteikušies vismaz 5 dalībnieki.

Ekskursiju grupai iespējams pieteikt arī individuālā laikā, izmantojot iepriekš minētos kontaktus. Arī individuālajām ekskursijām minimālais dalībnieku skaits ir 5 personas.

LU Botāniskajā dārzā Latvijas indīgajiem augiem ir izveidota īpaša brīvdabas ekspozīcija, kurā vienuviet apskatāmas 38 Latvijas indīgo augu sugas. Latvijas indīgie augi atrodami arī ārpus indīgo augu ekspozīcijas, kopumā veidojot 65 sēklaugu kolekciju. Svešzemju indīgie augi plašā klāstā apskatāmi Palmu mājas siltumnīcās.

LU Botāniskais dārzs atrodas Rīgā, Pārdaugavā, Kandavas ielā 2. Vasaras sezonā dārzs un Tropu tauriņu māja apmeklētājiem būs atvērti no plkst. 10.00 līdz 21.00. Ieejas maksa LU Botāniskajā dārzā no 1. maija līdz31. augustam: skolēniem ar klasēm – EUR 1.90, skolēniem individuāli – 2.90 EUR, studentiem un pensionāriem – EUR 3.90, pieaugušajiem – EUR 4.90. Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem, Latvijas Universitātes studentiem un darbiniekiem, I un II grupas invalīdiem. Plašāka informācija: www.botanika.lu.lv.