Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Zinātnieku nakts 2016
Pēdējās izmaiņas veiktas:
21.10.2016.

Zinātnieku nakts pasākumi LU Botāniskajā dārzā 30. septembrī (2016) notiks no plkst. 18.00 līdz 22.00. Ieskatu botāniķa ikdienā un augu pasaulē interesenti varēs gūt, dodoties ekskursijās un līdzdarbojoties improvizētās laboratorijās. Savukārt radoši noskaņotie dabas noslēpumus atklās, savām rokām veidojot un krāsojot. Programmā:

 • Ekskursija "Atklājumi botānikā" pa Augu mājām: tropu un subtropu augi, atklājumi botānikā - kā līdz tiem nonāk un kāds ir to devums.
 • Ekskursija "Gājiens uz purvu" - augu un to pielāgojumu iepazīšana Latvijas purva augu ekspozīcijā Botāniskajā dārzā.
 • Improvizētās laboratorijas:
  • Neredzamais augos - iespēja ieraudzīt to, ko nevar saskatīt ar aci, bet var sajust ēdot un pieskaroties: kristāliskie ieslēgumi augu šūnās, akmens šūnas, matiņi un citas interesantas lietas.
  • Purvu noslēpumi - globālie procesi, purvu veidošanās un ar to saistītie atklājumi mūsdienu Latvijā.
 • Radošās darbnīcas:
  • Kas tas ir - mīmikrija? - iespēja iepazīt vienu no apbrīnojamākajiem dabas fenomeniem - mīmikriju, piemēram, kādēļ kukainis izskatās pēc putna vai kukainis piemēro savu izskatu augam.
  • Materiāli un pinumi - daba ir materiālu avots radošam darbam, pīšana un vīšana - jauna pieredze un iemaņas. Izveidoto darbiņu katrs varēs paturēt par piemiņu.

© LU Botāniskā dārza un LU PPMF foto

Zinātnieku nakts 2015
Pēdējās izmaiņas veiktas:
02.10.2015.

Zinātnieku naktī 2015, piektdien 25. septembrī Botāniskajā dārzā darbojās improvizētas laboratorijas, interesenti varēja doties naksnīgā ekskursijā pa Palmu māju un uz purva ekspozīciju un vērot naktstauriņu pievilināšanu. Palmu mājā skatāma arī žurnāla National Geographic Latvija fotoizstāde "Putni Latvijā un pasaulē".

 • Ekskursija "Augi un gaisma" pa Augu mājām: fotosintēze, pigmenti augu lapās, augu dzīve dažādos gaismas apstākļos. Ekskursijas vada Latvijas Universitātes Botāniskā dārza gidi.
 • Kā augi "noķer un izmanto" gaismu - eksperimenti ar augu pigmentiem: to izdalīšana, noteikšana un loma gaismas saistīšanā. Laboratoriju vada Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes docente Māra Vikmane un bioloģijas maģistrs Madara Lazdāne.
 • Rudens krāsu variācijas sfagnu sūnās: šūnu uzbūve, pigmenti, sfagnu sugu daudzveidība. Laboratoriju vada Latvijas Universitātes purvu pētnieku komanda.
 • Purvs tumsā: purva augu atpazīšana un iepazīšana lukturīša gaismā.
 • Naktstauriņi un gaisma: Latvijas naktstauriņi, to lidojuma vērošana un komentāri kopā ar kukaiņu un putnu pētnieku Uģi Piterānu.
 • Radošā darbnīca "Lapu ēnas jeb augu rentgens": caurstrāvojot lapas ar gaismu, iespēja tās izpētīt un izveidot "rentgenuzņēmumus uz pauspapīra". Vada māksliniece Tija Vīksna.

 

© LU Botāniskā dārza foto

Zinātnieku nakts 2013
Pēdējās izmaiņas veiktas:
03.10.2013.

Zinātnieku nakts 2013 ietvaros Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā 27. septembrī varēja iepazīt botānikas un matemātikas savstarpējās likumsakarības. Programmā:

 • ik pusstundu ekskursija pa Palmu māju "Augi ciparos, cipari augos";
 • koku matemātika - gadskaŗtas un to noteikšana, dendrohronoloģija;
 • matemātika botānikā - zelta griezums, fraktāļi, Fibonači skaitļi;
 • darbnīca "Radošā ģeometrija" - kopā ar mākslinieci Tiju Vīksnu atraisi fantāziju un izveido mozaīku.

 

© LU Botāniskā dārza foto

Zinātnieku nakts 2012
Pēdējās izmaiņas veiktas:
20.01.2016.

28. septembrī vienlaikus sešās pilsētās – Rīgā, Jelgavā, Daugavpilī, Rēzeknē, Ventspilī, Salaspilī, Valmierā un arī Cēsīs - notiek ikgadējais Zinātnieku nakts pasākums par tēmu „Stāsts par enerģiju”.

Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā "Zinātnieku nakts 2012" pasākumi norisinās no plkst. 18:00 - 22:00. Programmā:

 • Ekskursijas pa Palmu māju (ik pēc 30 minūtēm, sākot no plkst. 18:00), ietverot vairākas tēmas - saules enerģijas saistīšana, ūdens uzņemšana un citi procesi augos, to dažādie pielāgojumi ūdens uzņemšanai un dzīvei dažādās vidēs
 • Improvizētas laboratorijas: Ūdens un augi - eksperimenti ar ūdens uzņemšanu, transportēšanu un izdalīšanu; Augi un to izdzīvošana pārmitros apstākļos - purvos, mežos, ezeros, grāvjos; Sūnas un ķērpji - ar ko tie atšķiras no vaskulārajiem augiem un kā uzvedas ūdenī
 • Radošā darbnīca "Ūdens portrets" - vada māksliniece Tija Vīksna. Iespēja atraisīt fantāziju un pašam izgatavot savu kartiņu

© LU Botāniskā dārza foto

Zinātnieku nakts 2011
Pēdējās izmaiņas veiktas:
04.10.2011.

23. septembrī no plkst. 15:00 līdz 22:00 "Zinātnieku nakts 2011" ietvaros Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā notiek dažādas aktivitātes:

 • 15:00-18:00 Ekskursija „Latvijas indīgie augi”.
 • 18:00-22:00 Ekskursijas pa Augu mājām: Augi un dažādas vielas tajos – ūdens, eļļas, olbaltumvielas, cukuri, indīgie savienojumi...
 • Izstāde „Purvu noslēpumi”. Augi, kūdra, kā arī ķīmiskie procesi purvos – diskusija no plkst. 18:00. Iespēja piedalīties plastilīna purva veidošanā.
 • 17:00-22:00 Radošā darbnīca „Augu krāsas tiem, kuri aug", vada māksliniece Tija Vīksna. Uzzināsiet, no kuriem augiem un kādas krāsas ir iespējams iegūt, par krāsu iegūšana mājas apstākļos un to izmantošanu. Iespēja pašam izgatavot savu kartiņu.


Šīgada tēma ir „Aizraujošā ķīmija”, kas nakts ietvaros būs iepazīstama ne tikai 6 pilsētās Latvijā (Rīga, Jelgavā, Daugavpilī, Rēzeknē, Ventspilī, Salaspilī un arī Valmierā), bet arī vēl daudzās citās vietās 32 Eiropas valstīs.

© LU Botāniskā dārza, Aivara Slišāna un Māras Pakalnes foto

Zinātnieku nakts 2010
Pēdējās izmaiņas veiktas:
13.07.2011.

2010. gada Zinātnieku nakts tēma ir „Cilvēks, daba, klimats”. 24. septembra vakarā pasākumus organizē vairāk nekā 150 Eiropas pilsētās. Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs šajā vakarā piedāvā:

 • ieskatu sūnu un ķērpju pasaulē;
 • ekskursijas pa Augu mājām: augu daudzveidība, augi dažādos klimatos, augi augšana bez zemes un citi noslēpumi;
 • „No koraļļu rifiem līdz Baltijas jūrai” – tamborēti koraļļi. Izmantojot Kornela universitātes (ASV) matemātikas profesores Dainas Taimiņas tamborēto hiperboliskās plaknes modeli, pasaulē ir realizēta ideja „Tamborēti hiperboliski koraļļu rifi”. Mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību izmirstošajiem rifiem un piesārņotajiem pasaules ūdeņiem. Latvijā rifa tamborēšanā ir piedalījušies mākslinieki, rokdarbnieki un skolēni, kopdarbu izstādot Latvijā un ārzemēs. Daļa projekta „No koraļļu rifiem līdz Baltijas jūrai” būs apskatāma arī Botāniskajā dārzā;
 • darbnīcu bērniem „Kad koku lapas pieskaras zemei”. Mākslinieces Tijas Vīksnas vadībā māla plāksnītēs bērni veidos lapu nospiedumus un pētīs to rakstus, radot svaigas "fosilijas". Katrs nodarbības dalībnieks īpašumā iegūs pašrocīgi izveidotu "fosiliju", kuru varēs izmantot kā dekoratīvu elementu.
 • izstādi par Polijas dabu, kuru veidojusi Polijas biedrība „Dabai un cilvēkam” sadarbībā ar Latvijas Dabas fondu.

© LU Botāniskā dārza foto

Zinātnieku nakts 2009
Pēdējās izmaiņas veiktas:
28.10.2010.

Zinātnieku nakts ietvaros LU Botāniskajā dārzā tika demonstrēts dzīvais eksperiments "Magdeburgas puslodes".

Visiespaidīgākais no Otto von Gērikes veiktajiem ir eksperiments ar Magdeburgas puslodēm, kas atstāj lielu iespaidu uz publiku pat mūsu dienās. Eksperimenta gaitā lodes, no kuras izsūknēts gaiss, abās pusēs iejūdz arvien vairāk zirgu, kas tiek dzīti pretējos virzienos. Pat 16 zirgi nav spējīgi pārraut lodi divās puslodēs. Tad mazs zēns atver krānu un ielaiž lodes tukšajā dobumā gaisu. Rezultātā puslodes pašas atdalās viena no otras. Šo eksperimentu pirmo reizi O. fon Gērike veica 1657. gadā.

Savā laikā šī eksperimenta veikšanai O. fon Gērike ne vienmēr varēja dabūt savā rīcībā vajadzīgo zirgu daudzumu. Bez tam, daudzu neveiksmīgu eksperimentu rezultātā puslodes bija bojātas. Pat tobrīd visai bagātais pilsētas mērs nebija spējīgs segt radušos izdevumus tikai no saviem līdzekļiem. Zinātniskajiem eksperimentiem vajadzīgo palīgierīču izgatavošanu un remontu veica Magdeburgas amatnieki, kuriem nācās saprast, kādām slodzēm šie instrumenti ir pakļauti.

Otto fon Gērike meklēja iespēju šos eksperimentu veikt bez zirgu palīdzības. Tādēļ viņš 1661. gadā izveidoja konstrukciju, līdzīgu karātavām. Šai konstrukcijai bija daudzas priekšrocības salīdzinājumā ar iepriekšējo un ar tās palīdzību tika veikti jauni eksperimenti vakuuma fizikas jomā. Otto fon Gērikes veiktie eksperimenti 17. gadsimtā pirmoreiz nodemonstrēja, ka atmosfēras spiediens var veikt darbu. Izveidotā konstrukcija sagatavoja ceļu tvaika mašīnas izveidei.

 

Maija Bundule, Latvijas Zinātņu akadēmija

© Toma Grīnberga foto