Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Palmu mājā līdz šim lielāko ziedēšanu piedzīvo atliektā fēnikspalma
LU Botāniskais dārzs
03.05.2018.

Maija svētku brīvdienas ievada priecīgs notikums Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Palmu mājā – līdz šim neredzēti bagātīgu ziedēšanu piedzīvo atliektā fēnikspalma (Phoenix reclinata), kas šobrīd vērusi piecus ziedus.

LU Botāniskā dārza ekspozīcijā atliektā fēnikspalma var lepoties ar teju 60 gadus senu vēsturi. Palmu mājā tā apskatāma kopš 24 metrus augstās siltumnīcas rekonstrukcijas 20. gadsimta 70. gados. Gadu no gada atliektā fenikspalma augusi garumā, retu reizi atverot arī pa kādam krāšņam ziedam, taču šopavasar tā piedzīvojusi vēl līdz šim neredzētu ziedēšanu, vienlaikus atverot piecus eksotiskus un košus ziedus. Šo notikumu īpašu dara arī neierastais palmas ziedēšanas laiks – parasti šī palma ziedkopas veido vasaras beigās, bet šogad ziedus aplūkot katrs LU Botāniskā dārza apmeklētājs var jau agrā pavasarī.

Atliektā fēnikspalma Phoenix reclinata savā dabiskajā vidē Āfrikā var sasniegt līdz pat  12 metru augstumu, bet parasti sastopama 3 līdz 6 metrus gara. Tā var augt gan viena, gan grupās - blīvos, krūmveidīgos puduros. Palmas lapas ir gaiši zaļas un nokarenas, veidojot arkveidīgu loku. Stumbra aukšējā daļā tās izvietotas vainagā. Kā jau minēts, parasti atliektā fēnikspalma ziedus veido vasaras nogalē. Palmas ziedkopa ir slotas formā, koši dzeltenā krāsā. Pēc noziedēšanas, nākamajā pavasarī veidojas oranžbrūni, ovāli augļi. Dienvidāfrikā Atliektā fēnikspalma ir aizsargājamo augu sarakstā.

Izmanto nedēļas nogali, lai baudītu magnoliju pilnziedu, eksotisko tropu tauriņu lidojumu, pēdējo acāliju ziedēšanu un noteikti pacel galvu augstāk, lai ieraudzītu dzeltenzaļos palmas ziedus LU Botāniskā dārza Palmu mājā. Atliektā fēnikspalma atrodas kreisajā pusē no galvenā gājēju celiņa Palmu mājā, bet tās ziedi vislabāk aplūkojami, atrodoties celiņu krustpunktā, Palmu mājas centrālajā daļā.

Par Latvijas Universitātes Botānisko dārzu

Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs ir vecākais botāniskais dārzs Latvijā. Dārza 15 hektāru lielā brīvdabas teritorija, augu mājas un Tropu tauriņu māja nodrošina mājvietu ap 6000 dažādiem augiem, kā arī tauriņiem no Dienvidamerikas, Āzijas un Āfrikas tropiskajiem džungļiem, bet rīdziniekiem un pilsētas viesiem piedāvā skaistu pastaigu un kulturālas izklaides vietu.

LU Botāniskais dārzs atrodas Rīgā, Pārdaugavā, Kandavas ielā 2. Vasaras sezonā dārzs apmeklētājiem būs atvērti no plkst. 10.00 līdz 21.00. Ieejas maksa LU Botāniskajā dārzā vasaras sezonā: skolēniem ar klasēm – EUR 1.90, skolēniem individuāli – 2.90 EUR, studentiem un pensionāriem – EUR 3.90, pieaugušajiem – EUR 4.90. Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem, Latvijas Universitātes studentiem un darbiniekiem, I un II grupas invalīdiem. Plašāka informācija: www.botanika.lu.lv.