Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Palmu mājas vestibilā būs apskatāma Latvijā pirmā sanpauliju izstāde
LU Botāniskais dārzs
16.05.2018.

No 24. maija līdz 30. maijam Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Palmu mājas vestibilā būs apskatāma Latvijā pirmā sanpauliju izstāde. Aplūkojama būs daļa no Latvijas Kaktusu un citu sukulentu biedrības sanpauliju audzēšanas ekspertu kolekcijas.

Sanpauliju jeb Āfrikas vijolīšu izstāde LU Botāniskajā dārzā būs pirmā  izstāde Latvija, kurā vienuviet apskatāmi tikai šie augi neredzēti lielā skaitā. Līdz šim  daļa no  Latvijas sanpauliju kolekcijas ir bijusi izstādīta vienīgi Latvijas Dabas muzeja kaktusu izstādēs.

Sanpaulijas dabā sastopamas Uzambāras kalnos – Āfrikā. To savvalas formas augušas ēnainu mežu pakājē. Šobrīd savvaļā sanpauliju skaits ir ievērojami samazinājies, tāpēc norit saglabāšanas darbi - sanpauliju savvaļas formas pavairo nebrīvē un izstāda sākotnējās dzīvotnēs. Sanpaulijas labi pazīstamas arī Latvijā, jo lielā skaitā podiņos pieejamas gandrīz katrā ziedu tirdzniecības vietā, tomēr kāda sanpauliju audzētāja stāsta: “Gribam kliedēt maldīgo uzskatu, kas tik daudziem ir radies iegādājoties sanpaulijas veikalos. Sanpaulijas nebūt nav viendienītes puķu podā. Tās ir pasaulē tik iecienīts telpaugs, kas kā neviens cits, ir izpelnījies lielu selekcionāru uzmanību un ļaužu mīlestību.”

Ar katru gadu selekcionāri palielina sanpauliju dažādību. Tiek radītas šķirnes, kas līdzinās rozēm, citas vijolītēm un pat tādas, kurās klasisko sanpauliju grūti ieraudzīt. Laikā, kad sanpaulijas nezied, tās priecē ar raibām vai krokotām lapu rozetēm. Šos telpaugus var iestādīt ļoti dažādos veidos, tajā skaitā, veidojot kompozīciju stikla traukā ar ļoti mazām sanpaulijām, vai sanpauliju nokarenās formas iestādot piekaramos puķu podos.

Sanpaulijas ir samērā viegli kopjams un pavairojams augs, ja vien ir zināms, kā to pareizi darīt. Lai to noskaidrotu, visi interesenti ir aicināti piedalīties sanpauliju kopšanas meistarklasē, kas notiks piektdien, 25. maijā, plkst. 18.30 un kurā ar pieredzi dalīsies pieredzējuši sanpauliju audzētāji. Dalībai meistarklasē iespējams pieteikties, rakstot uz agnese.reke@lu.lv vai zvanot uz 67450860.

Par Latvijas Universitātes Botānisko dārzu

 

Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs ir vecākais botāniskais dārzs Latvijā. Dārza 15 hektāru lielā brīvdabas teritorija, augu mājas un Tropu tauriņu māja nodrošina mājvietu ap 6000 dažādiem augiem, kā arī tauriņiem no Dienvidamerikas, Āzijas un Āfrikas tropiskajiem džungļiem, bet rīdziniekiem un pilsētas viesiem piedāvā skaistu pastaigu un kulturālas izklaides vietu.

 

LU Botāniskais dārzs atrodas Rīgā, Pārdaugavā, Kandavas ielā 2. Vasaras sezonā dārzs apmeklētājiem būs atvērti no plkst. 10.00 līdz 21.00. Ieejas maksa LU Botāniskajā dārzā vasaras sezonā: skolēniem ar klasēm – EUR 1.90, skolēniem individuāli – 2.90 EUR, studentiem un pensionāriem – EUR 3.90, pieaugušajiem – EUR 4.90. Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem, Latvijas Universitātes studentiem un darbiniekiem, I un II grupas invalīdiem. Plašāka informācija: www.botanika.lu.lv.