Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Foto: Krišjānis Libauers
LU Botāniskajā dārzā zied iespaidīgā dāliju kolekcija
LU Botāniskais dārzs
28.08.2018.

Līdz ar pirmajām rudens vēsmām gaisā, LU Botāniskajā dārzā uzziedējusi krāšņumā grūti pārspējamā dāliju kolekcija. Apmeklētājiem tā aplūkojama katru dienu LU Botāniskā dārza darba laikā.

Ne velti dāliju kolekcijas ziedēšana ir viena gaidītākajām ziedēšanām LU Botāniskajā dārzā – dāliju ziedu krāšņumu, kas vienlaikus iezīmē āra augu aktīvās ziedēšanas sezonas noslēgumu un vēsta par rudens tuvošanos, pārspēt ir grūti. Sarkanas, oranžas, rozā, baltas, violetas, dzeltenas, krēmkrāsas un vēl, un vēl – dāliju ekspozīcijā ziedonis ir radījis īstenu krāsu eksploziju.

LU Botāniskā dārza dāliju kolekciju 20.gadsimta 40.gados sāka veidot dārznieks Ernests Palcers. Dāliju sektorā viņš nostrādāja vairāk nekā 40 gadu. Viņa vārdā nosaukta arī viena no balti ziedošajām šķirnēm ‘Ernests Palcers’. Šobrīd par dāliju kolekciju atbildīga dārzniece – dāliju selekcionāre Inese Mellace, kuras veidotās šķirnes arī apskatāmas Botāniskajā dārzā.

Šobrīd dārza kolekcijā apskatāmas vairāk nekā 250 dažādas dāliju sugas un šķirnes, kas ziedēšanas laikā veido šķietami nebeidzamas ziedu kupenas. Darbs pie dāliju ekspozīcijas veidošanas tiek nepārtraukti turpināts un kolekcija apmeklētājus katru gadu sagaida mazliet citā veidolā. LU Botāniskā dārza kolekcijā apskatāmas gan Latvijā, gan citviet Eiropā, ASV, Kanādā, Japānā, Krievijā un citās valstīs selekcionētas šķirnes. Savvaļā dālijas ir sastopamas Centrālamerikā. Eiropā dālijas kā krāšņumaugs ievestas tikai 18. gadsimta beigās – literatūras avoti vēsta, ka pirmā dālija Eiropā uzziedējusi 1789. gadā Madrides Botāniskajā dārzā no gumiem, ko dārzam uzdāvināja Mehiko Botāniskais dārzs. Laika gaitā dālijas ir kļuvušas par ļoti populāriem dārza krāšņumaugiem, kā rezultātā to oficiālo šķirņu skaits pārsniedzis jau 57 tūkstošus (salīdzinājumam – pastāv tikai nedaudz vairāk neka 35 savvaļas dāliju sugas).

LU Botāniskā dārza ziedošā dāliju kolekcija apmeklētājiem apskatāma katru dienu dārza darba laikā. Vēl pēdējās augusta dienas dārzs apmeklētājiem atvērts no 10.00-21.00. Septembrī dārzs darbosies 10.00-19.00.

Par Latvijas Universitātes Botānisko dārzu

Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs ir vecākais botāniskais dārzs Latvijā. Dārza 15 hektāru lielā brīvdabas teritorija, augu mājas un Tropu tauriņu māja nodrošina mājvietu ap 6000 dažādiem augiem, kā arī tauriņiem no Dienvidamerikas, Āzijas un Āfrikas tropiskajiem džungļiem, bet rīdziniekiem un pilsētas viesiem piedāvā skaistu pastaigu un kulturālas izklaides vietu.

LU Botāniskais dārzs atrodas Rīgā, Pārdaugavā, Kandavas ielā 2. Vasaras sezonā dārzs apmeklētājiem būs atvērti no plkst. 10.00 līdz 21.00. Ieejas maksa LU Botāniskajā dārzā vasaras sezonā: skolēniem ar klasēm – EUR 1.90, skolēniem individuāli – 2.90 EUR, studentiem un pensionāriem – EUR 3.90, pieaugušajiem – EUR 4.90. Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem, Latvijas Universitātes studentiem un darbiniekiem, I un II grupas invalīdiem. Plašāka informācija: www.botanika.lu.lv.