Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Tropu tauriņu mājā sākušās Pastniektauriņu dienas
LU Botāniskais dārzs
30.06.2017

Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Tropu tauriņu sākušās Pastniektauriņu dienas, kas norisināsies no 30. jūnija līdz 9. jūlijam un piedāvās baudīt īpaši lielu skaitu eksotisko pastniektauriņu Heliconius melpomene, kā arī nosūtīt īpaši šim notikumam sagatavotu pastkarti uz jebkuru vietu Latvijas teritorijā.

Latvijas Universitātes Botāniskajā dārza Tropu tauriņu mājā sākušās Pastniektauriņu dienas. Laikā no piektdienas, 30. jūnija, līdz svētdienai, 9. jūlijam, Tropu tauriņu mājā būs vērojams īpaši liels skaits šo garspārnu tauriņu ģints Heliconius pārstāvju. Pastniektauriņu dienas Tropu tauriņu mājā norisināsies sadarbībā ar Latvijas Pastu. Īpaši šim notikumam tiek gatavotas speciālas pastkartes. Pasākuma norises laikā, nedēļas nogalēs, 1. un 2. jūlijā, kā arī 8. un 9. jūlijā, katrs Latvijas Universitātes Botāniskā dārza apmeklētājs varēs šo pastkarti bez maksas nosūtīt draugiem, radiem vai citiem tuviem cilvēkiem visā Latvijā.

Pastniektauriņa dabiskais izplatības areāls plešas no Centrālamerikas vidienes līdz pat Dienvidamerikas vidienei. Pastniektauriņi apdzīvo galvenokārt tropu lietus mežu joslu. Dažādos izplatības reģionos pastniektauriņi ir krāsoti atšķirīgi, taču kopumā tos visus vieno līdzīgs 'krāsu kods' - spārnu pamattonis ir melns ar koši sarkanām vai kontrastējoši baltām joslām. Pastniektauriņu tēviņi un mātītes pēc izskata ir ļoti līdzīgi un vizuāli teju nav atšķirami. Interesanti, ka savstarpēji šie tauriņi sazinās ar smaržu (feromonu) palīdzību. Līdzīgi kā citiem garspārnu tauriņiem, patstniektauriņiem raksturīgs lēns lidojums ar sekliem spārnu vēzieniem. Tas pastniektauriņus atšķir no pārējiem dienas tauriņiem. Pastniektauriņi barojas ar ziedu nektāru, taču tiem piemīt unikāla spēja pārtikt arī no ziedputekšņiem.

Viena no vārda “pastniektauriņš” (angliski “postman”) izcelšanās leģendām saistīta ar pastniekauriņu īpašību ātri apgūt un atcerēties vietas kurās ir ziedoši augi. Šie garspārnu tauriņu ģints pārstāvji zināmos maršrutus regulāri atkārto, apciemojot katru ziedu dienu no dienas tādējādi radot asociāciju ar pastnieku, kas katru dienu piegādā pasta sūtījumus vienā un tajā pašā maršrutā.

Pasākuma laikā būs iespēja apmeklēt arī tematisko ekskursiju “Kur augi ar tauriņiem satiekas”. Ekskursijas apmeklētāji varēs tuvāk iepazīt tauriņu ikdienas dzīvi, uzzināt neparastākos tauriņu pasaules faktus, kā arī vērot krāšņos tropu lidoņus. Ekskursijas otrajā daļā gida pavadībā izzinās tauriņu un augu pasaules ciešo mijiedarbību. Pastniektauriņu dienās ekskursijas notiks piektdien, 30. jūnijā plkst. 18.00, svētdien, 2. jūlijā plkst. 12.00 un piektdien, 7. jūlijā, plkst. 18.00. Šo ekskursiju laikā padziļinātāk varēs iepazīt tieši pastniektauriņus Heliconius melpomene. Dalības maksa ekskursijā – 2 EUR papildus ieejas biļetei. Vietu skaits ekskursijā ir ierobežots. Iepriekšēja pieteikšanās obligāta, rakstot uz agnese.reke@lu.lv vai zvanot 67450860 (Agnese).

Par Latvijas Universitātes Botānisko dārzu

Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs ir vecākais botāniskais dārzs Latvijā. Dārza 15 hektāru lielā brīvdabas teritorija, augu mājas un Tropu tauriņu māja nodrošina mājvietu ap 6000 dažādiem augiem, kā arī tauriņiem no Dienvidamerikas, Āzijas un Āfrikas tropiskajiem džungļiem, bet rīdziniekiem un pilsētas viesiem piedāvā skaistu pastaigu un kulturālas izklaides vietu. LU Botāniskā dārza attīstību atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds.

LU Botāniskais dārzs atrodas Rīgā, Pārdaugavā, Kandavas ielā 2. Maijā dārzs un Tropu tauriņu māja apmeklētājiem būs atvērti no plkst. 10.00 līdz 21.00. Ieejas maksa LU Botāniskajā dārzā maijā: skolēniem ar klasēm – EUR 1.90, skolēniem individuāli – 2.90 EUR, studentiem un pensionāriem – EUR 3.90, pieaugušajiem – EUR 4.90. Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem, Latvijas Universitātes studentiem un darbiniekiem, I un II grupas invalīdiem. Plašāka informācija: www.botanika.lu.lv.