Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Sācies rožu ziedēšanas laiks
LU Botāniskais dārzs
03.07.2017

Neatkarīgi no laikapstākļiem un vēlās, salīdzinoši vēsās vasaras, līdz ar jūlija sākumu Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā sākusies krāšņo rožu ziedēšana.

Pietuvojoties gada vasarīgākajam mēnesim – jūlijam,  Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā sākusies “rītausmas dieviešu” rožu ziedēšana. LU Botāniskā dārza kolekcijā ir aptuveni 100 dažādu sugu un šķirņu rozes. Latvijā agrākās rožu šķirnes sāk ziedēt jau jūnija sākuma un vēlākās zied līdz pat rudens salam. Mūsdienās izplatītākās rožu šķirnes selekcionētas no sugām, kuras ievestas  no Ķīnas un Japānas. Tas noticis ne agrāk kā 19. gadsimtā.  Izmantojot vien 11 sugas, mūsdienās ir izveidotas aptuveni 30 000 dažādas rožu šķirnes. Lielākā daļa LU Botāniskajā dārzā apskatāmo rožu ir selekcionētas Eiropā pēdējo 50 gadu laikā. Joprojām notiek Latvijas klimatam piemērotāko, Latvijas ziemās izturīgāko un LU Botāniskā dārza apstākļiem atbilstošāko rožu šķirņu atlasīšana. Vasaras vidū ik gadu rožu dobēs Palmu mājas priekšā zied floribundrožu, poliantrožu, klājenisko, parka, krūmrožu un tējhibrīdu šķirnes. Daļu rožu šķirņu selekcionējuši kolēģi no Nacionālā Botāniskā dārza Salaspilī.

Cik liela ir rožu dažādība, tik atšķirīgas ir LU Botāniskā dārza kolekcijā esošajām rozēm raksturīgās iezīmes. Ar īpaši spēcīgu aromātu izceļas tādas rožu šķirnes kā ‘Duftwolke’ un ‘Apricot Nectar’. ‘Orange Babyflor’, savukārt, ir ļoti maza un kompakta, bet veido lielas ziedkopas. Klājeniskā, baltiem ziediem ziedošā, ‘Snow Balet’ ir ļoti izturīga pret slimībām, bet pēc noziedēšanas visilgāk krāšņumu saglabā ‘Lavaglut’, kam raksturīgi tas, ka ziedlapas ilgi nenobirst. Divkrāsu sārti-bati ziedi plaukst liela auguma rozei ‘Eden Rose’. Dzelteniem ziediem ziedošo rožu vidū īpaši izceļas ‘Fresia’, jo tā koši dzeltenīgo toni saglabā visu ziedēšanas laiku, kamēr citām ziedu krāsa laika gaitā kļūst gaišāka. Visizturīgākās un vismazāko aprūpi prasa parka rozes.

Sengrieķu dzejnieks Homērs rozes dēvējis par rītausmas dievietēm. Leģenda vēsta, ka rozes ziedu radījusi dieviete Flora. Ilgu laiku roze bijusi ar baltu ziedu bez smaržas, līdz kādu dienu Flora tai nejauši uzkāpusi un ar ērkšķiem savainojusies. Baltajam ziedam uzpilējuši pāris pilieni dievišķās asins, un zieds ieguvis sārtu krāsu. Rozes ir mīlestības, jaunības un skaistuma simbols.

Par Latvijas Universitātes Botānisko dārzu

Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs ir vecākais botāniskais dārzs Latvijā. Dārza 15 hektāru lielā brīvdabas teritorija, augu mājas un Tropu tauriņu māja nodrošina mājvietu ap 6000 dažādiem augiem, kā arī tauriņiem no Dienvidamerikas, Āzijas un Āfrikas tropiskajiem džungļiem, bet rīdziniekiem un pilsētas viesiem piedāvā skaistu pastaigu un kulturālas izklaides vietu. LU Botāniskā dārza attīstību atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds.

LU Botāniskais dārzs atrodas Rīgā, Pārdaugavā, Kandavas ielā 2. Maijā dārzs un Tropu tauriņu māja apmeklētājiem būs atvērti no plkst. 10.00 līdz 21.00. Ieejas maksa LU Botāniskajā dārzā maijā: skolēniem ar klasēm – EUR 1.90, skolēniem individuāli – 2.90 EUR, studentiem un pensionāriem – EUR 3.90, pieaugušajiem – EUR 4.90. Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem, Latvijas Universitātes studentiem un darbiniekiem, I un II grupas invalīdiem. Plašāka informācija: www.botanika.lu.lv.