Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Ar liesmu tauriņiem Tropu tauriņu mājā sāksies “Tropu rudens”
LU Botāniskias dārzs
12.09.2017

No 14. līdz 24. septembrim Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā norisināsies īpašais notikums “Tropu rudens”, kura laikā Tropu tauriņu mājā būs iespējams vērot īpaši lielu skaitu košo liesmu tauriņu Dryas iulia.

Liesmu tauriņš (Dryas iulia) Tropu tauriņu mājā ir samērā reti un neregulāri aplūkojama tauriņu suga. “Tropu rudens” laikā tie būs aplūkojami lielākā skaitā nekā jebkad agrāk, atraktīvā lidojuma un košās krāsas dēļ radot asociācijas ar krītošām, lidojošām rudens lapām.

Dabā liesmu tauriņš ir sastopams Centrālamerikā un Dienvidamerikas ziemeļu daļā. Tie dzīvo tropu lietus mežu reģionā, kur ir novērojami mežmalās, gar upēm, nelielos klajumiņos, laucītēs  - vietās, kur ir daudz ziedošu augu un iespēja baroties ar tauriņu galveno kārumu - ziedu nektāru. Liesmu tauriņi ir radniecīgi garspārnu tauriņiem jeb helikonīdiem, piemēram, pastniektauriņam. Arī liesmu tauriņi papildus nektāram pārtikā uzņem ziedputekšņus, kas ir bagāti dažādām aminoskābēm un citām uzturvielām, ļaujot tauriņam nodzīvot salīdzinoši ilgu, līdz pat četriem mēnešiem garu, mūžu. Liesmu tauriņi ir viegli indīgi - koši oranžais spārnu krāsojums brīdina plēsējus: “Neaiztiec mani! Esmu indīgs!”.

Liesmu tauriņš ir vidēja izmēra ar ļoti slaidiem spārniem. Tā nosaukumu iedvesmojis spārnu krāsojums – spilgti oranžā krāsā, kas atgādina košas liesmu mēles. Šo sugu 1807. gadā ir aprakstījis vācu entomologs Jākobs Hubners (Jacob Hübner). Sugas latīniskā nosaukuma saknes meklējamas sengrieķu mitoloģijā, kur Driasa (Dryas) vārds ir dots vairākiem tēliem - piemēram, Arejas (Ares) dēlam un Tereja (Tereus) brālim. Terejs bijis viens no Kalidonijas vepra medniekiem. Driasu noslepkavoja paša brālis, kas bija saņēmis pareģojumu, ka viņa dēls Itijs (Itys) kritīs no kāda ģimenes locekļa (Driasa) rokas. Sengrieķu mitoloģijā pazīst vēl deviņus citus tēlus ar šādu vārdu. Savukārt sugas epitets iulia ir latīņu izcelsmes sieviešu vārds ar nozīmi “jauneklīgs/a”.

“Tropu rudens” laikā, svētdien, 17.septembrī plkst. 12.00 notiks īpaša tematiskā ekskursija "Tropu rudens". Tās laikā padziļinātāk varēs iepazīt tropu tauriņu pasauli - uzzināt unikālo zīdtauriņa stāstu, saprast, kā tauriņš kūniņā var pavadīt pat vairākus gadus un kādēļ nav iespējams precīzi paredzēt tauriņu izšķilšanās laiku. Ekskursijā varēs iepazīt arī dažādus augus, bez kuriem tauriņu dzīve nebūtu iedomājama. Palmu mājas siltumnīcās ekskursijas apmeklētāji varēs paši uz savas ādas sajust  rudenīgo tropu atmosfēru.  Dalībnieku skaits ekskursijā ir ierobežots, tādēļ iepriekšēja pieteikšanās ir obligāta. Pieteikties iespējams, rakstot uz agnese.reke@lu.lv, zvanot uz 67450860 (darba dienās 9.00-17.00) vai aizpildot pieteikuma anketu šeit: goo.gl/SN3Scb. Dalības maksa ekskursijā ir 3.00 EUR papildus ieejas biļetei. Ekskursijas ilgums ir aptuveni 90 minūtes.

Par Latvijas Universitātes Botānisko dārzu

Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs ir vecākais botāniskais dārzs Latvijā. Dārza 15 hektāru lielā brīvdabas teritorija, augu mājas un Tropu tauriņu māja nodrošina mājvietu ap 6000 dažādiem augiem, kā arī tauriņiem no Dienvidamerikas, Āzijas un Āfrikas tropiskajiem džungļiem, bet rīdziniekiem un pilsētas viesiem piedāvā skaistu pastaigu un kulturālas izklaides vietu. Gatavojoties Latvijas Universitātes Botāniskā dārza simtgadei 2022. gadā, tā rekonstrukcijas darbus atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds. Ziedojumus administrē Latvijas Universitātes fonds.

LU Botāniskais dārzs atrodas Rīgā, Pārdaugavā, Kandavas ielā 2. Septembrī dārzs un Tropu tauriņu māja apmeklētājiem būs atvērti no plkst. 10.00 līdz 19.00. Ieejas maksa LU Botāniskajā dārzā septembrī: skolēniem ar klasēm – EUR 1.90, skolēniem individuāli – 2.40 EUR, studentiem un pensionāriem – EUR 2.90, pieaugušajiem – EUR 3.90. Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem, Latvijas Universitātes studentiem un darbiniekiem, I un II grupas invalīdiem. Plašāka informācija: www.botanika.lu.lv.