Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Nikola strelīcijas zieds LU Botāniskajā dārzā
LU Botāniskā dārza Subtropu siltumnīcā uzziedējusi Nikola strelīcija
LU Botāniskais dārzs
09.04.2019.

LU Botāniskajā dārza Subtropu siltumnīcā uzziedējusi Nikola strelīcija, ko tautā dēvē arī par balto paradīzes putnu.

Nikola strelīcija Strelitzia nicolai ir mūžzaļš lakstaugs ar vairāk nekā 6 m augstu stumbru un iespaidīga izmēra lapām. Auga izskata dēļ nezinātājam Nikola strelīciju ir viegli sajaukt ar vizuāli līdzīgo banānu. Savvaļā Nikola strelīcija ir sastopama Āfrikas sausajos skrajmežos Indijas okeāna krastos.

Nikola strelīcija, kas šobrīd uzziedējusi Subtropu siltumnīcā, LU Botāniskajā dārzā aug kopš 1967.gada.

Strelīcijas ziedi atveras vienu reizi gadā. Ziedu veido trīs kauslapas un trīs vainaglapas. Savdabīgās zieda formas dēļ, kas atgādina putnu, augs tautā pazīstams arī kā baltais vai milzīgais paradīzes putns.

Strelīcijas savu ģints nosaukumu ieguvušas par godu angļu hercogienei grāfienei Šarlotei Sofijai Meklenburg-Strlitz, savukārt sugas nosaukums cēlies no Krievijas cara Nikolaja.

Apmeklētāji ziedošo Nikola strelīciju var aplūkot LU Botāniskā dārza darba laikā Subtropu siltumnīcā. Paralēli Nikola strelīcijas ziedēšanai Subtropu siltumnīcā zied arī cita strelīciju ģints suga - karaliskā strelīcija Strelitzia reginae. Karaliskā strelīcija, atšķirībā no Nikola strelīcijas, zied oranžiem un izmērā mazākiem ziediem.

Par Latvijas Universitātes Botānisko dārzu

LU Botāniskais dārzs atrodas Rīgā, Pārdaugavā, Kandavas ielā 2. Aprīlī dārzs apmeklētājiem ir atvērts no plkst. 10.00 līdz 19.00. Ieejas maksa LU Botāniskajā dārzā aprīļa mēnesī: skolēniem ar klasēm – EUR 1.90, skolēniem individuāli – 2.40 EUR, studentiem un pensionāriem – EUR 2.90, pieaugušajiem – EUR 3.90. Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem, Latvijas Universitātes studentiem un darbiniekiem, I un II grupas invalīdiem.