Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Staro Rīga 2017 laikā dārzā spīdēs “Mēnesnīcas siltumnīca”
LU Botāniskais dārzs
13.11.2017

Valsts svētku laikā no 17. līdz 20. novembrim Rīga iemirdzēsies visā savā spožumā – notiks ikgadējais gaismas festivāls “Staro Rīga”. Šogad divi gaismas objekti “Mēnesnīcas siltumnīca” un “Atnācēji (viņi bija te)” būs apskatāmi arī Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā, Kandavas ielā 2.

Gaismas festivāla Staro Rīga 2017 laikā ar izgaismojuma palīdzību pārvērtības piedzīvos Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Palmu māja, vienlaicīgi dodot iespēju ieraudzīt eksotisku vidi vēl neredzētā veidolā un paplašinot gaismas festivāla karti ar objektiem arī ārpus Rīgas centra - tuvajā Pārdaugavā. Četrus vakarus no plkst. 17.00 līdz 23.00 festivāla norises laikā - no 17. līdz 20. novembrim - Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā tiks īstenots gaismas un video instalāciju kopums “Mēnesnīcas siltumnīca” un “Atnācēji (viņi bija te)”.Mēnesnīcas siltumnīca radīta, iedvesmojoties no Kloda Debisī 1905. gada skaņdarba “Mēnesgaisma” (“Clair de Lune”). Mēnesgaismas ceļš ieved Palmu mājas iekšienē, kur zemapziņas nozīmi atklāj mākslinieces Ievas Balodes video darbs “Dreaming”. Tas radīts, iedvesmojoties no Karla Gustava Junga teorijām par zemapziņas virzītu sapņošanu. Gaismas mākslas darbs atklās zemapziņu kā neaptveramu spēku, kas dod enerģiju izzināt, uzdrīkstēties sapņot, uzstādīt mērķus, riskēt un atklāt jaunus apvāršņus, ļaujot slēptākajām vēlmēm iznākt materiālajā pasaulē, realizēties lielos sasniegumos un uzceltās gaismas pilīs. “Mēnesnīcas siltumnīca” iezīmē kontrastu starp apziņu un zemapziņu, iekšējo un ārējo, simboliski saslēdzoties arī ar gaismas instalācijas vidi – LU Botānisko dārzu kā zaļu dzīvības oāzi pilsētā.

Objekts “Atnācēji (Viņi bija te)” dara aizgājušos redzamus. Saskaņā ar mākslinieka Aleksandra Reihšteina (Alexander Reichstein) pārliecību, cilvēki nekad nepazūd bez pēdām - mēs joprojām dzirdam viņu vārdus, soļus un pat elpu. Ļaudis, kas jau sen viņsaule, klīst pa dārzu, satiek viens otru un bauda dabu. Objekti veidoti no izliektas stieples, kas apstrādāta ar luminiscējošu krāsu. Ultravioletajā gaismā tie atdzīvojas kā spoki, un kļūst par botāniskā dārza iemītniekiem. Mākslinieks Aleksandrs Reihšteins it dzimis Maskavā, bet dzīvo un strādā Helsinkos kopš 1990. gada. Mākslinieka darbu sarakstā ir bērnu grāmatas, skulptūras, instalācijas, kā arī lielas un interaktīvas izstādes muzejiem. Reikštaina darbi ir plaši izplatīti arī ārvalstīs.

Vairāk informācijas par festivālu atradīsiet Staro Rīga tīmekļa vietnē un gaismas objekta “Mēnesnīcas siltumnīca” pasākuma lapā Fecebook.

 

 

Gaismas festivāla "Staro Rīga" laikā - 17., 18., 19., 20. novembrī no plkst. 17.00 līdz 23.00 ieeja LU Botāniskajā dārzā ir bez maksas. Festivāla laikā ieejai LU Botāniskā dārza teritorijā varēs izmantot gan galveno ieeju no Kandavas ielas, gan ieeju no Dzirciema ielas (LU Botāniskā dārza dienesta ieeju).

Projektus finansē Rīgas dome, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

Par gaismas festivālu  “Staro Rīga”

Gaismas festivāls “Staro Rīga" ik gadu novembrī notiek Rīgā. Pasākums ilgst vairākas dienas, tradicionāli krāšņojot galvaspilsētu Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienas svinībās. Festivāla laikā pilsētvidē aplūkojami unikāli gaismas mākslas objektus. Uz īpaši izgaismotajām namu fasādēm un citiem objektiem var apskatīt dažādās tehnikās veidotus mākslas objektus un gaismu izrādes, rosinot ieraudzīt pazīstamas Rīgas pilsētas vietas jaunā gaismā. "Staro Rīga" notiek kopš 2008. gada. 2017. gadā festivāls notiek no 17. līdz 20. novembrim un atzīmē desmito gadadienu.