Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Gada nogalē ar pūčtauriņiem sezonu noslēdz arī Tropu tauriņu māja
LU Botāniskais dārzs
20.12.2017

Gada nogalē Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Tropu tauriņu mājā ieradušies jauni, pavisam eksotiski iemītnieki, divas naktstauriņu sugas - pūčtauriņi un atlasa pāvača, kurus varēs aplūkot līdz pat Tropu tauriņu mājas sezonas beigām 31. decembrī.    

Vēl tikai līdz decembra beigām Tropu tauriņu mājas sezonas noslēgumā Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs aicina  paviesoties tropiskajā klimatā un aplūkot vienus no lielākajiem Tropu tauriņu mājā redzamajiem tauriņiem - lielos pūčtauriņus un Atlasa pāvačus. Pūčtauriņu skaits Tropu tauriņu mājā pieaug ar katru dienu, bet Atlasa pāvači vēl tikai gaida izšķilšanās brīdi.

Pūčtauriņu ģints nosaukums Caligo tulkojumā no latīņu valodas nozīmē “krēsla, tumsa”. Atšķirībā no lielākās daļas citiem eksotiskajiem tauriņiem, pūčtauriņi labi jūtas arī Latvijas rudenīgajās dienās, kad gaismas ir maz un gandrīz nekad neiespīd spoža saule. Pūčtauriņu nosaukuma rašanos iedvesmojis to īpatnējais spārnu zīmējums. Spārnus rotā tāda kā viltus acs, kas atgādina pūces skatienu. Spārnu neuzkrītošā krāsa šiem naktstauriņiem palīdz maskēties, bet spārnu zīmējums kalpo apkārtējo baidīšanai un sevis aizsargāšanai. Drosmīgākie tauriņi var nosēsties uz tumšā apģērbā tērptu apmeklētāju pleciem, ļaujot sevi apbrīnot pavisam nelielā attālumā. Pūčtauriņi ir salīdzinoši kareivīgi un parasti cenšas ieņemt labākās vietas pie barotavām. Apmeklētājiem šajā laikā var palaimēties redzēt arī pūčtauriņu romantiskos dzīves mirkļus, kad  jaunie tauriņi ar straujiem lidojumu manevriem cenšas sev pievērst savu iecerēto uzmanību.

Lēnīgāki, toties augumā prāvāki ir Atlasa pāvači - tauriņi ar lielāko  spārnu virsmas laukumu pasaulē. Tauriņš ir nosaukts par godu grieķu mītiskajam titānam Atlantam, kas uz saviem pleciem tur zemeslodi. Honkongā šos milzu lidoņus dēvē par čūskgalvas tauriņiem, jo, vērīgāk ieskatoties, redzams, ka priekšspārnu gali pēc formas un krāsojuma atgādina čūskas galvu.  Atlasa pāvacis ir dienvidaustrumu Āzijā plaši izplatīta naktstauriņu suga. To lielie kokoni jeb kūniņas tiek izmantoti arī zīda ieguvei, lai arī to kvalitāte ir zemāka nekā īsto zīdtauriņu kāpuru zīds. Neskatoties uz iespaidīgajiem izmēriem, savā dzīves laikā Atlasa pāvači neuzņem barību un tiem pat nav attīstīti mutes orgāni. Daba ir parūpējusies, lai visa dzīvei nepieciešamā enerģija tiktu uzkrāta jau kāpura stadijā.

Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Tropu tauriņu māja apmeklētājus gaidīs līdz 31. decembrim, bet janvārī dosies ziemas miegā. Jauno sezonu plānots sākt februārī.

Ieeja Tropu tauriņu mājā katru dienu no plkst. 10.00 - 16.00, iegādājoties ieejas biļeti LU Botāniskajā dārzā, bez papildus samaksas.

Informācija par dārza darba laiku svētkos un ieejas biļešu cenām atradīsiet www.botanika.lu.lv/nacciemos/

Par Latvijas Universitātes Botānisko dārzu

Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs ir vecākais botāniskais dārzs Latvijā. Dārza 15 hektāru lielā brīvdabas teritorija, augu mājas un Tropu tauriņu māja nodrošina mājvietu ap 6000 dažādiem augiem, kā arī tauriņiem no Dienvidamerikas, Āzijas un Āfrikas tropiskajiem džungļiem, bet rīdziniekiem un pilsētas viesiem piedāvā skaistu pastaigu un kulturālas izklaides vietu. Gatavojoties Latvijas Universitātes Botāniskā dārza simtgadei 2022. gadā, tā rekonstrukcijas darbus atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds. Ziedojumus administrē Latvijas Universitātes fonds

LU Botāniskais dārzs atrodas Rīgā, Pārdaugavā, Kandavas ielā 2. Ziemas sezonā dārzs un Tropu tauriņu māja apmeklētājiem būs atvērti no plkst. 10.00 līdz 16.00. Ieejas maksa LU Botāniskajā dārzā ziemas sezonā: skolēniem ar klasēm – EUR 1.90, skolēniem individuāli – 2.40 EUR, studentiem un pensionāriem – EUR 2.40, pieaugušajiem – EUR 3.40. Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem, Latvijas Universitātes studentiem un darbiniekiem, I un II grupas invalīdiem. Plašāka informācija: www.botanika.lu.lv.