Dekoratīvo lakstaugu kolekcijās ir dažādas krāšņas ziemciešu šķirnes un savvaļā sastopamās sugas, galvenokārt – peonijas, dienziedes, hostas, flokši, īrisi, dekoratīvās zāles, papardes, sīpolpuķes, ūdensaugi un daudzi citi, kā arī dālijas un lilijas. Ekspozīcijās ir skatāmi vairāk nekā 1600 dažādu nosaukumu augi. Tie ir stādīti atbilstoši augu ekoloģiskajām prasībām pret gaismu, mitrumu, augsni un kaimiņaugiem.

 

ZIEMCIETES

Ziemcietes ir mērenās joslas daudzgadīgie lakstaugi. Kolekcijā ir dažādas svešzemju sugas, kas Latvijā ir ziemcietīgas. Pārstāvētas ir arī tradicionālās šķirnes, daļa no kurām jau izsenis ir audzētas Latvijas dārzos. Ekspozīcijās ir skatāma kolekcijas izlase: astilbes, īrisi, skarainie flokši, dienziedes, pienziedu peonijas, miķelīši, mārtiņrozes un citas, tostarp arī latviešu selekcionāru veikums, piemēram, hibrīdo zeltslotiņu šķirne ‘Dzintra’ (selekcionārs V. Nesaule), skarainā flokša šķirnes ‘Inta’ (V. Nesaule, 1966) un ‘Vita’ (E. Zvaigznīte), mārtiņrozes - ’Ausma’ un ‘Lemūnija’ (E. Zvaigznīte), astilbes ‘Kaibala’, ‘Koknese’, ‘Staburadze’ (S. Ieviņa un M. Lūsiņa), ‘Kvēle’ un ‘Vaidava’ (M. Eglīte, 1960).

AKMEŅDĀRZS

Akmeņdārzā ietilpst alpinārijs un sausaudžu terases.

Alpinārijā ir skatāmas kalnos augošās zema auguma ziemcietes un sīkkrūmi, kā arī nedaudzi sīpolaugi – kopā ir vairāk nekā 60 sugas. Dabā tās aug galvenokārt Eiropas centrālās un dienvidu daļas kalnos, nedaudzas arī Himalajos, Sibīrijas un Ziemeļamerikas kalnos. Pateicoties Borisa un Ināras Teterevu fonda finansiālam atbalstam, 2014. gadā veikta alpināriju pārbūve.

Sausaudžu terasēs ir augi, kas ir izturīgi pret ilgstošu sausumu. Dabā tie ir sastopami sausās vietās – tuksnešos, prērijās, kalnos un arktiskos apgabalos.

 

DĀLIJAS

Kolekcijā ir aptuveni 300 dāliju šķirnes un četras sugas, kas savvaļā aug Meksikā. Vairums dāliju ir apskatāmas ekspozīcijā, reprezentējot visas 14 dāliju grupas, kas viena no otras atšķiras ar ziedu formu. Tostarp ir arī 50 pēdējo gadu Latvijas selekcionāru veikums.

SĪPOLAUGI

Pavasarī un rudenī dārza zālienus un puķu dobes rotā sīpolpuķes. Pavasarī plaukst sniegpulkstenītes (Galanthus sp.), pienpulkstenītes (Leucojum sp.), sniedzītes (Chionodoxa sp.), zilsniedzītes (Scilla sibirica), cīrulīši (Corydalis sp.), bet rudenī - vēlziedes (Colchicum sp.) un krokusi (Crocus sp.). Ekspozīcijā apskatāmas arī savvaļas liliju sugas (Lilium martagon, L. lancifolium), mežlilijas (Trillium sp.) un sīpoli (Allium sp.).

Jūlija sākumā uzzied aptuveni 30 liliju šķirnes no Āzijas un Trompetliliju grupas, kuras ir selekcionējis LU Botāniskā dārza ilggadīgais direktors Ādolfs Zorgevics.