Dižais laurs (Laurus nobilis)

Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Acāliju mājā katru pavasari bagātīgi zied dižais laurs, kura lapas ir visiem labi zināma garšviela un smaržviela. Iepazīsti tā kopšanas padomus!

Dižais laurs (Laurus nobilis) ir mūžzaļš koks vai krūms no Vidusjūras, kurš dabā var sasniegt 12 m augstumu. Lapas smaržo, jo satur ēterisko eļļu – laurīnu. Svaigām lapām smarža izdalās, ja tās paberzē.

Par laura kopšanu:

  • Augam piemērotas telpas ar labu apgaismojumu un mērenu siltumu. Nesaņemot pietiekamu apgaismojumu, laura lapām zūd aromāts, augs izstīdz, bet arī tieši saules stari nav vēlami.
  • Vasarā to var novietot arī ārā, bet pakāpeniski pieradinot pie saules gaismas, izvēloties apmākušās dienas. Saulainā dienā augam var apdegt lapas.
  • Lauru nedrīkst ne pārlaistīt, ne iekaltēt. Pirms laistīšanas augsnes virskārtai jābūt pažuvušai. Auga saknēm nepatīk slapjums. Laista ar mīkstu, siltu ūdeni.
  • Augu stāda barības vielām bagātā substrātā ar skābu reakciju (pH 5,4 - 6,4).
  • Augam paliekot lielākam, pārstādīšana notiek aizvien retāk, taču ik gadu tiek atjaunota augsnes virskārta. Svarīgi ir nerakties pārāk dziļi, lai nesavainotu trauslās, viegli lūstošās saknes.
  • Mēslo bagātīgi, izmantojot gan minerālmēslus, gan organisko mēslojumu. Ja telpā ir zema temperatūra (piemēram, ziemā), nemēslo.
  • Lauram iespējams izveidot dažādas formas lapu vainagu, taču jāņem vērā, ka intensīvi to griežot, augs telpās neziedēs.

Ņemot vērā valstī esošos ierobežojumus, Botāniskā dārza siltumnīcas apmeklētājiem ir slēgtas līdz 6. aprīlim, taču dārza āra teritorija joprojām ir pieejama pastaigām. Par izmaiņām siltumnīcu darbībā LU Botāniskais dārzs informēs mājaslapā un sociālajos tīklos. Ar ieejas biļešu cenām iespējams iepazīties šeit.

Dalīties