6. jūlijā vienā no Latvijas Universitātes Botāniskā dārza senajām ēkām notiks mākslinieces Karine Paronyanc izstādes "Zemējums" atklāšana, kas būs viens no pasākumiem par godu Botāniskā dārza simtgadei.   Šī izstāde ir pateicības žests un veltījums botāniskajam dārzam, kurā jau gandrīz gadu atrodas mākslinieces darbnīca, kā arī pārdomas par tradīciju vērtību un cilvēka tuvumu dabai.

"Zemējums" notiks skatītājiem neierastā formātā. Šis termins nozīmē aizsargsistēmu, kas samazina spriegumu līdz dzīvajiem organismiem drošam līmenim. Atrodoties vecā pagrabā, izstāde patiesi atbilst savam nosaukumam: ekspozīcija aicina skatītājus “sazemēties” gan tiešā, gan pārnestā nozīmē – izstādē apskatāmo darbu galvenā tēma ir botāniskās fantāzijas un cilvēka mijiedarbības ar dabu motīvi. Savukārt mākslinieks kļūst par starpnieku, kas savieno skatītāju ar viņu saknēm un atbrīvo no uzkrātās negatīvās enerģijas, “lai nosūtītu vēstījumu Kosmosam, vispirms ir pareizi jāsazemējas”.

Šajā izstādē māksliniece Karine Poronyanc turpina attīstīt savu filozofiju “Māksla ar Bio zīmi” – ar pietāti pret dabas likumiem, radot darbus un ieliekot tajos radošus tēlus un ideju par cilvēka un vides harmonisku līdzāspastāvēšanu. Izstādes vadmotīvs ir vasaras saulgrieži: dzīvības kulminācija un cilvēka vienotība ar dabu. Visu gleznu pamatkompozīciju veido ziedu vainags. Tas vienlaikus simbolizē pļavu auglību, Visumu, bezgalības zīmi, kustību. Apaļa forma ir ideāla. Dabas cikls ir nepārtraukta un dinamiska kustība. Vainags – tas ir neatņemams Jāņu nakts simbols, tas saistīts ar dabu, tās ritmiem un cikliskumu.

Gleznu kompozīcijas pamats - vainags - veidots pēc varavīksnes krāsu spektra principa, atklājot katras no septiņām pamatkrāsām dziļāko būtību, visas to nianses un daudzveidību. Vainaga vidus ir balts. Tā ir baltā gaisma, kas caurstrāvo pļavu. Balts, kā visa sākums, kā pamatu pamats.

Atrast un aptvert Visumu un dziļu nozīmi katrā zāles stiebrā, katrā smilgā - tā ir attēla dziļākā jēga.

Pateicoties neierastai telpas akustikai (izstāde atrodas vecā, kupola formas pagrabā), māksliniece lielu uzmanību pievērsa ekspozīcijas audio noformējumam. Tādējādi titru un pavadošo tekstu vietā klausītāji dzirdēs grupas Kris&Oz vokālistes Kristīnes (Kristina Oz) balsi, akcentējot un izceļot mākslinieces pielietoto elementu semiotisko nozīmi. Tāpat "Zemējums" kļūs par vēl vienu Karine Paronyanc un elektroniskās mūzikas producenta Alekseja Siverenko (SHRI ALEX) kopprojektu. Līdztekus Kristīnes izpildītajam rečitatīvam izstādi pavadīs muzikālas kompozīcijas, kas radītas katram no darbiem, izmantojot dabas skaņas, kas ierakstītas gleznu tapšanas vietās - botāniskā dārza teritorijā.

Izstādes atklāšana notiks 6.jūlijā plkst.19.00. Pasākuma laikā skanēs latviešu tautas instrumenta kokles dzīvā mūzika, bet izstādes centrā, lielā katlā tiks brūvēta “burvju” tēja no dārzā augošajiem tradicionālajiem ārstniecības augiem.

Izstāde būs pieejama apmeklētājiem no 6. jūlija līdz 24. julijam (ieskaitot). Ekspozīciju varēsiet aplūkot botāniskā dārza darba laikā, katru dienu no 10:00 līdz 21:00.

Dalīties